SEKRETARIAT: 62 74 28 310   UMIG W PLESZEWIE

Inteligentne przejścia dla pieszych

W Pleszewie zamontowano pierwsze dwa smart przejścia do pieszych. Inteligentne „zebry” wykrywają pieszego zbliżającego się do jezdni i ostrzegają kierowcę. Jest bezpieczniej.

 

Inteligentne przejścia dla pieszych powstały w dwóch miejscach w mieście, gdzie występuje bardzo duże natężenie ruchu zarówno pieszych, jak i samochodów – na ul. Św. Ducha i Al. Wojska Polskiego.  – Wybraliśmy te lokalizacje, w których najczęściej dochodziło do niebezpiecznych sytuacji związanych z przekraczaniem jezdni przez pieszych i gdzie dochodziło do potrąceń – tłumaczy Przemysław Przespolewski z Wydziału Gospodarki Komunalnej pleszewskiego ratusza.

 

Smart przejścia wyposażone są w czujniki, które wykrywają pieszego zbliżającego się do jezdni. Kierowcom zapalają się sygnały świetlne wbudowane w podłoże oraz pulsator przy znaku drogowym. Przejście jest także dodatkowo oświetlone lampą LED i posiada nawierzchnię antypoślizgową po obu stronach przejścia skracającą drogę hamowania pojazdów minimum o 30%. – Dużym problemem jest słaba widoczność osób chcących przekroczyć jezdnię, szczególnie po zmroku. Smart przejścia na pewno zwiększą bezpieczeństwo i zminimalizują ryzyko potrącenia. Już samo pulsacyjne światło w jezdni sprawia że kierowcy są bardziej uważni i zwalniają – mówi Przemysław Przespolewski.

 

Pierwsze inteligentne przejścia powstały w ramach projektu „Smart Pleszew”, który samorząd Miasta i Gminy Pleszew realizuje od 2019 r. ze środków unijnych z konkursu „Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”.

inteligentne przejścia dla pieszych
inteligentne przejścia dla pieszych
inteligentne przejścia dla pieszych

Foto (UMiG Pleszew): Mieszkańcy już korzystają z inteligentnych przejść dla pieszych, które powstały w ramach projektu „Smart Pleszew”