SEKRETARIAT: 62 74 28 310   UMIG W PLESZEWIE

Profesjonalne mierzenie jakości powietrza w Pleszewie!

Pięć nowych czujników monitorujących jakość powietrza zamontowano w tych dniach w Pleszewie. Wyniki na bieżąco można śledzić nawet na smartfonie.

 

Urządzenia informują o temperaturze powietrza, wilgotności, ciśnieniu, a także stężeniu pyłów zawieszonych – PM 2.5 i PM 10 (odpowiadających za tzw. smog).

Wiedza o stanie zanieczyszczeń powietrza ma służyć mieszkańcom do podejmowania decyzji o pobycie na zewnątrz. Dotyczy to szczególnie osób najbardziej narażonych na działanie smogu (dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z chorobami układu oddechowego).

Zakup i montaż pięciu czujników został zrealizowany z dofinansowaniem Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020, w ramach konkursu „HUMAN SMART CITIES. Inteligentne miasta tworzone przez mieszkańców”, projekt pn.: „Smart Pleszew”.

Pragniemy, aby czujniki miały również działanie prewencyjne. Uświadamiają one bowiem, jak duży wpływ na jakość powietrza ma spalanie odpadów w piecach i kotłach c.o. czy ogrzewanie domów słabej jakości paliwem – mówi Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Arkadiusz Ptak. Jak dodaje pleszewski włodarz, w katalogu działań samorządu zmierzających do poprawy powietrza, jest też szereg innych innowacji realizowanych w ramach Programu „Smart”. Istotną rolę odgrywa też lokalny system dofinansowań do wymiany starych kotłów na ekologiczne, który tylko w tym roku będzie kosztował budżet samorządu niemal milion złotych.

Aby śledzić wyniki pomiarów powietrza w telefonie komórkowym należy zainstalować aplikację Syngeos. Dla systemów opartych o Android można ją pobrać z Google Play.  Właściciele iPhone’ów powinni natomiast  znaleźć oprogramowanie w App Store.

Odczyty dostępne są również na stronie naszepowietrze.pl.

 

Lista nowych czujników:

  1. Bolesława krzywoustego 4
  2. Marszewska 40
  3. Poznańska 125a
  4. Poznańska 79
  5. Szkolna 5