SEKRETARIAT: 62 74 28 310   UMIG W PLESZEWIE

Zielone przystanki

Są dwa. Na ulicach, gdzie jest największa rotacja podróżujących komunikacją miejską. Mają zadanie nie tylko cieszyć oczy, ale i oczyszczać powietrze oraz ułatwiać życie mieszkańcom. Mowa o zielonych przystankach, które powstały w ramach projektu Smart Pleszew.

 

elementy architektury przystanku

Zielone przystanki to kolejny efekt realizowanego przez samorząd Miasta i Gminy projektu „Smart Pleszew” w ramach żywiołu POWIETRZE, dotowanego ze środków unijnych. Powstały w dwóch lokalizacjach, które wybrali sami mieszkańcy podczas konsultacji społecznych. – To mieszkańcy będą korzystali z przystanków, zatem oddaliśmy tę decyzję w ich ręce. Wskazali miejsca, w których jest największy ruch przesiadkowy – na ul. Św. Ducha i ul. Reja. To bardzo dobra decyzja, zwłaszcza że przystanki mają także funkcje użytkowe – mówi Anna Bogacz, rzecznik prasowy UMiG w Pleszewie.

A tą funkcją jest choćby możliwość naładowania telefonu komórkowego czy odpoczynek na ławce – oparciu dla podróżujących. Przystanki są oczywiście ekologiczne i to nie tylko dzięki zieleni, która się tam pojawiła. Kiosk solarny, jak sama nazwa wskazuje, zasilany jest fotowoltaiką. A co do zieleni  są drzewa i krzewy, m.in. bluszcz pospolity, buk pospolity czy śliwa wiśniowa. Efekt zielonych przystanków będzie najbardziej widoczny wiosną, gdy wszystko się zazieleni, a najbardziej za kilka lat.