SEKRETARIAT: 62 74 28 310   UMIG W PLESZEWIE

Pilotaż inteligentnego oświetlenia

W ramach projektu „Smart Pleszew”, który Miasto i Gmina Pleszew realizuje z środków unijnych, wdrożony został pilotaż inteligentnego oświetlenia ulicznego. Jaki jest tego cel?

Pilotaż inteligentnego oświetlenia ulicznego objął trzy zadania realizowane w mieście. Pierwsze to montaż 21 opraw typu LED przy ulicach Reja i Bogusza. Drugie to doświetlenie przejścia dla pieszych na ul. Podgórnej i wreszcie trzecie to montaż lampy solarnej przy Bałtyckiej.

Wszystko po to, by zoptymalizować działanie oświetlenia, a tym samym wprowadzić oszczędności w gospodarowaniu energią elektryczną. – W ramach projektu prócz opraw został zakupiony oraz wdrożony system sterowania oświetleniem, który pozwala nam między innymi kontrolować zużycie energii elektrycznej na przedmiotowych lampach – tłumaczy Marta Borkowska z Wydziału Gospodarki Komunalnej pleszewskiego ratusza.

Mówiąc prościej, pilotaż ma pokazać, jak świecić, by było oszczędniej i ekologicznie. System ma dostarczać informacji dotyczących możliwości obniżenia mocy zainstalowanych opraw oświetleniowych, redukcji emisji CO² odprowadzanego do atmosfery, zmniejszenia wydatków na energię elektryczną czy kosztów konserwacji. To wstęp do poprawy jakości oświetlenia ulicznego na terenie Pleszewa.

Leave a Reply